Jak zkrátit pružné tričko

Tento článek bude zřejmě užitečný především lidem menšího vzrůstu, kterým většina triček z obchodu pro normální lidi padne spíš jako šaty. Jedním z nich je moje maminka, která mě poprosila, jestli bych jí nemohla pomoci se zkrácením trička co si koupila.

Rozhodla jsem se celý proces zkrácení nafotit a udělat z něj tak návod pro ostatní.

zkraceni1

Ke zkrácení jsou potřeba jen nůžky, šicí stroj, nitě v barvě trika (nebo kontrastní), pár špendlíků a jedinou specialitou bude dvojjehla.

Nejprve si vyznačíme křídou nebo fixou linii, kde chceme tričko zkrátit. Nezapomeňte přidat pár centimetrů na lem, který budete zakládat dovnitř. Pokud nemáte přesný odhad vzdálenosti je lepší si pomoci metrem nebo pravítkem.

zkracovani2zkracovani3

Podle vyznačené linie triko ustřihneme. (Je dobré mít ostré nůžky, já je bohužel neměla, jak můžete vidět podle zubatého okraje.)

zkracovani4

Spodní okraj zahneme dovnitř a pro usnadnění práce po celém obvodu přišpendlíme.

zkracovani7

zkracovani6

Teď přichází čas na použití dvojjehly. Protože je každý materiál jiný, je dobré si na kousku látky, který jsme právě odstřihli, vyzkoušet nastavení stehu pro tento konkrétní materiál (Ten co je na obrázku, byl peklo (velmi tenká 100% bavlna), špendlíky i jehla jím špatně procházely, zřejmě proto, že dvojjehla dodávaná k máminu šicímu stroji nebyla určená pro úplet.). Vybereme nastavení stroje, kde steh látku vůbec nebo velmi málo vlní.  Já nakonec vybrala dlouhý steh a střední napětí nitě (na obrázku ten spodní).

zkracovani5

Z lícové strany dojjehla zanechává dvě řady stehu a ze spodní strany pak zůstává klikatý steh. Okraje úpletu mají dobrou vlastnost – netřepí se, takže se nemusíte trápit s jeho dalším začišťováním.

zkracovani9zkracovani10

Vybraným stehem pak obšijeme celý spodní okraj trika. Materiál nesmíme při šití natahovat jinak se nám okraj bude nepěkně vlnit. Jen ho necháme volně procházet pod patkou (její přítlak můžeme také mírně snížit aby nám materiál co nejméně napínala).

zkracovani8

Nikdy se mi nepodařilo docílit tak krásného výsledku jako u původního lemu (šitého průmyslovým coverlockem), ale šev je pružný, a po vyprání a přežehlení většinou i drobné vlnky zmizí. Výsledek velmi záleží na povaze úpletu který zrovna šijete.

zkracovani13

Myslím, že nakonec to byl úspěšný zákrok.

6x reakce na “Jak zkrátit pružné tričko”

  1. Jana napsal:

    Ahoj, prosím při šití tou dvojitou jehlou de nastavuje normální rovný steh? Děkuji

  2. Tereza napsal:

    Tak tohle mám vyzkoušené, ale navzdory jásotu na mnoha webech, kde oslavují dvojjehlu, to nefungovalo. Když jsem tak začistila spodek dětského trička (z kvalitní nové bavlny a 5%lycra), tak se lem protivně obracel nahoru (mám dvojjehlu na úplet). Dumala jsem nad příčinou, vymyslela, že je to asi nastavením napětí. Opravdu pomohlo, když jsem horní napětí uvolnila – bylo to krásné jen do okamžiku, kdy vnučka za ten tentokrát dost volný spodní cikcak šev zachytila a půl lemu si vypárala…

    • nitě_všude napsal:

      Ano, to je problém stehu šitého dvojitou jehlou, jakmile se vám spodní nit přetrhne celý steh jde do háje. Bohužel téměř nikdo doma nemá coverlock, který se používá pro začišťování průmyslově vyráběného oblečení. Právě zkouším nějaké další metody, jak lem úpletu začistit pomocí slepého stehu nebo overlocku. Až je budu mít odzkoušené určitě je publikuji.

  3. Šárka napsal:

    Co takhle ručně šitá krokvička šitá z rubové strany ? Dobré světlo, nudný program v televizi a za chvíli je hotovo – je přišito i začištěno, z líce je vidět dvě řady řídkého stehu. Dvě v jednom. Okraj je pružný, neroluje se, dobře drží, z lícu dobře vypadá. Používám na zkracování téměř všech triček, jsem malého vzrůstu. Doporučuji !

Napsat komentář

TOPlist